FAQ - ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

OTÁZKA: Kdo může cvičit Systemu?
ODPOVĚĎ: Systema je komplexní bojové umění bez omezení věku, či pohlaví a zaměřuje se zvláště na schopnosti každého jedince. Tréninků se účastní starší i mladší, velcí i malí, zkušení i začátečníci, muži i ženy, na začátek není nutná speciální kondiční příprava. Jediná podmínka našeho klubu je věk nad 16 let.

OTÁZKA: Co si mám přinést na první trénink?
ODPOVĚĎ: Sportovní oděv (vhodnější jsou dlouhé kalhoty nebo tepláky), tričko, obuv do tělocvičny.

OTÁZKA: Je Systema vhodná na ulici?
ODPOVĚĎ: Pojem „bojové umění“ znamená, že systém byl vyvinut hlavně pro jeden účel, boj. Zahrnuje v sobě práci bez pravidel jako na fyzické, tak i na psychické úrovni, proti vícenásobné přesile, proti různým zbraním. Systema rozvíjí právě klíčové schopnosti, které jsou neodmyslitelnou součástí boje na ulici.

OTÁZKA: Jak vypadá trénink, je velmi kondiční?
ODPOVĚĎ: Velká část tréninků probíhá v tělocvičně s různými pomůckami jako dlouhá i krátká hůl, nůž (kovový, ale ne ostrý), cvičná pistole, atd. Nicméně nejsou vzácné tréninky i v  jiných prostředích. Potřebujeme umět pracovat s nástrahami lesa a města, ať už po tmě nebo přes den, v letních vedrech nebo třeskutých zimách, na souši nebo ve vodě. Kondiční cvičení se samozřejmě do tréninku zapojují, ale tvoří jeho menší část, jsou spíše návodem co má člověk cvičit doma.

OTÁZKA: Viděl jsem video Systemy … fungovala by i v reálné rychlosti?
ODPOVĚĎ: Velká většina videí na internetu jsou záběry z různých seminářů nebo jsou to jiné výukové videa, kde instruktor ukazuje žákům co mají dělat a je logické, že to nedělá v plné rychlosti, z toho by se žáci hodně nenaučili. Další důvod proč se ve více bojových uměních používá ve výuce pomalá rychlost je, že člověk může procítit každý detail pohybu, vyšperkovat své schopnosti do dokonalosti, soustředit se na dýchání, rozložení váhy, uvolnění atd. Samozřejmě, že později se může cvičit v jakýchkoli rychlostech a v reálném boji si sám bojovník určí jakou rychlost právě potřebuje.

OTÁZKA: Jaký je rozdíl mezi Systémou a jinými bojovými uměními?
ODPOVĚĎ: Systema je komplexní bojové umění, zaměřuje se jak na boj v postoji, tak i na boj na zemi. Proti jednomu i více útočníkům. Se zbraní i bez ní. Hlavním rozdílem je, že Systema má způsob výuky odlišný od asijských bojových umění, no a nám Slovanem je logicky bližší. Dalším rozdílem je, že vyučuje principy a nikoliv techniky, cvičenec nedriluje jednu kombinaci dokola, ale se snaží pochopit a naučit jak daný princip funguje a uplatnit ho v různých situacích.

OTÁZKA: Používají se na tréninku chrániče a žíněnky?
ODPOVĚĎ: Účelem tréninku je člověka připravit na reálnou situaci. Z tohoto důvodu se nepoužívají věci, které nemáme běžně u sebe (velké rukavice, chrániče zubů a kloubů, žíněnky, atd). Právě naopak. Učíme se využívat věci, které nás obklopují, trénujeme uvnitř i venku.

OTÁZKA: Existují v Systeme soutěže?
ODPOVĚĎ: Soutěže jakéhokoliv typu v Systeme nenajdete, Systema je bojové umění a ne bojový sport.

OTÁZKA: Mohu kombinovat Systemu s jiným bojovým uměním / sportem?
ODPOVĚĎ: Principy Systemy jsou živé a lze je využít všude. Ale vždy je lepší dělat jednu věc pořádně než dvě věci polovičně.

OTÁZKA: Existuje v Systeme páskování nebo jiný způsob hodnocení úrovně cvičence?
ODPOVĚĎ: V současnosti se můžete setkat s různými hodnoceními úrovně a certifikáty, avšak toto se v původní myšlence Systemy nenachází. Všichni cvičíme spolu a učíme se od sebe navzájem. Z toho důvodu my neudělujeme žádné pásy ani certifikáty.

OTÁZKA: Existuje více typů Systemy?
ODPOVĚĎ: Obecně se Systema vyvinula do dvou základních směrů a to Systema Ryabko – Vasilieva a Systema Kadochnikova. Systema Ryabko – Vasilieva má více hravější a spirituálnejšiu formu. Systema Kadochnikova je více prezentována pomocí fyzikálních zákonů. U nás se trénuje směr Ryabko – Vasiliev. 

OTÁZKA: Jak funguje bezkontaktní boj, je to skutečné nebo je to podfuk?
ODPOVĚĎ: Bezkontaktní boj nebo jiným názvem psychotechnika je výsledkem dlouholetého cvičení „kontaktního“ způsobu boje, řádově desítky let. Bezkontaktní boj je něco jako „třešnička na dortu“ a určitě by to neměl být cíl cvičení a už vůbec to nemůže být začátek cvičení. Jak říkají mistři: „Musí ti fungovat kontakt, kdyby náhodou nefungoval bezkontakt“. Tak jak se liší fyzické úrovně válečníků, tak se liší i jejich psychické, akorát že ty fyzické je někdy lépe vidět.